Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Akcja Góra Grosza w SP 3 w Reszlu ⁄

Akcja Góra Grosza w SP 3 w Reszlu

Co roku, na przełomie listopada i grudnia w szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbywa się wielka zbiórka monet, organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. To już siedemnasta edycja Góry Grosza. Nasza Szkoła postanowiła przystąpić do tej akcji w tym roku. Celem, na który zbierane są te drobne monety o nominałach 1 grosz, 2 grosze i 5 groszy, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne, polegające na pokazaniu najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Uczniowie naszej Trójki nie zawiedli, każdy przyniósł tyle, ile mógł w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza - wiele. Do 9 grudnia przeprowadzali klasowe zbiórki groszy, gromadząc je w przygotowanych przez siebie puszkach, różnych pojemnikach. Po podliczeniu wspólnie z wychowawcą zgromadzonych pieniążków mieli możliwość pochwalenia się uzyskaną kwotą i skonfrontowania jej z innymi klasami. Nie było klasy, która przeszłaby obojętnie, nie przyłączając się do akcji.

12 grudnia wszyscy uczniowie, nauczyciele i dyrekcja SP 3 w Reszlu zgromadzili się w sali gimnastycznej w celu podsumowania akcji Góra Grosza. Na początku usłyszeliśmy piosenkę "Jeśli tylko chcesz", której słowa refrenu miały skłonić wszystkich do krótkiej refleksji.

Dawać, dawać naucz się
zanim zaczniesz brać.
Zacznij dawać to, co masz,
póki jeszcze czas.
Nigdy dawać nie bój się.
Trzeba przemóc strach.
Będziesz lepszy, nie ten sam,
gdy coś komuś dasz.

Następnie przedstawiciele poszczególnych klas, począwszy od oddziałów przedszkolnych, podchodzili kolejno z puszkami, pojemnikami wypełnionymi monetami groszowymi do specjalnie przygotowanego stołu, na którym usypywano górę groszy. Podliczone wcześniej pieniądze były następnie w obecności całej społeczności szkolnej sumowane przy użyciu kalkulatora na dużym ekranie. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy Pani Dyrektor - Danuta Baten odczytała ostateczny wynik - 533,72 zł.

Jesteśmy dumni, że – za pośrednictwem Towarzystwa Nasz Dom – nasza Szkoła może pomóc dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W Polsce wiele dzieci znajduje się w takiej sytuacji, a naszym wspólnym celem jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby im pomóc, bo RODZINA jest ważna dla każdego. Musimy mieć świadomość, że nie ma jednej recepty na pomaganie. Jedną z nich jest na pewno udział w akcjach charytatywnych, dzięki którym mamy możliwość niesienia pomocy w sposób bezinteresowny, dobroczynny tym, którzy jej potrzebują.

Akcja Góra Grosza uświadomiła uczniom naszej Szkoły, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Inicjatywa ta zjednoczyła wszystkich.

Za każdy grosz – dziękuję w imieniu dzieci, którym pomagamy, a także całego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza. Dziękuję Pani Magdzie Urbanowicz za wsparcie, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie, dyrekcji za umożliwienie zbiórki pieniędzy w naszej szkole.

Opiekun SU SP 3 - Agata Doboszewska-Kasperek

opublikowano: 2016-12-15, © Agata Doboszewska-Kasperek,