Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < MAM PRAWO POWIEDZIEĆ – NIE ⁄

MAM PRAWO POWIEDZIEĆ – NIE

Uczniowie klas drugich z SP3 w Reszlu 30 marca 2015 roku po raz kolejny spotkały się w Miejskiej Bibliotece Publicznej na zajęciach z bajkoterapii. Na podstawie książki pani Marcie Aboff o tytule „Nie lubię łaskotek” został poruszony problem granic bezpieczeństwa dotyczących własnego ciała. W opowiadaniu łaskotki wujka powodują, że chłopiec o imieniu Krzyś czuje się tak, jakby jego wnętrze rozpadało się na kawałki. Kocha swojego wujka, ale nie te łaskotki. Chce się schować, kiedy zbliża się jego wizyta. Zrobił sobie kropki na twarzy, żeby wujek pomyślał, że ma ospę i trzymał się od niego z daleka. Powie mamie, że jest chory, aby pozwoliła mu zostać w pokoju. Zamiast tego mówi jej jednak o łaskotkach wujka.. i już razem rozwiązują problem. Łaskotanie, chociaż może wydawać się nieszkodliwą zabawą, często stanowi ogromną przykrość.

Książka "Nie lubię łaskotek" to opowiadanie o prawie dziecka do powiedzenia NIE, kiedy jest dotykane w taki sposób, że odczuwa przykrość lub zakłopotanie. Uczniowie w czasie zajęć rozmawiały o tym, kiedy i w jakich sytuacjach mają prawo powiedzieć NIE osobie dorosłej ale też koledze, koleżance, kiedy dokucza w zabawie, rani jego ciało. Następnie drewnianymi klockami bawiły się tak, jak bawił się główny bohater Krzyś-układały domino, ćwiczyły zręczność, sprawność, cierpliwość w pokonywaniu przeciwności.

Dziękujemy za spotkanie i czekamy za miesiąc na kolejne.

opublikowano: 2015-03-30, © Krystyna Bujnowska,

fot. Krystyna Bujnowska