Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Miesiąc poezji w klasach I-III ⁄

Miesiąc poezji w klasach I-III

Luty w naszej szkole w klasach I-III minął pod znakiem poezji i twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Podczas zaplanowanego „Miesiąca Poezji”, który trwał od szóstego do dwudziestego ósmego lutego odbyło się wiele ciekawych wydarzeń w klasach.

Uczniowie poznawali twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Z biblioteki szkolnej zostały wypożyczone znane wiersze, takie jak „Lokomotywa”, „Bambo”, Ptasie radio”, „Abecadło”, „Kotek” a także „Na straganie”, „Pomidor”, „Kaczka dziwaczka” oraz wiele innych.

Wierszowane historyjki Brzechwy są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wiersze Jana Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta: hipopotam, kaczka, kwoka, żuk, stonoga, pies, jeż, żaba, wrona, ślimak i rośliny: pomidor, koper, szczypiorek, kalarepka, groch, pietruszka, cebula, burak, fasola. Poza humorem, utwory zawierają zaskakujące zakończenie, często poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie.

Julian Tuwim to kolejny po Janie Brzechwie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Wierszyki Tuwima to świetna zabawa dla najmłodszych czytelników. Poezja dla dzieci jest napisana językiem dowcipnym, utwory przedstawiają jakiś fragment rzeczywistości, wiele z wierszyków ma ukryty morał lub przesłanie.

Podsumowaniem „Miesiąca Poezji” była wizyta klas drugich i trzecich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Reszlu, gdzie uczniowie świetnie bawili się razem z wierszem „Lokomotywa” . Do końca miesiąca chętni uczniowie zgłoszą chęć uczestnictwa w szkolnym konkursie recytatorskim pod tytułem „W świecie Brzechwy i Tuwima”, którego finał nastąpi w marcu. O jego wynikach poinformujemy wkrótce.

opublikowano: 2017-02-28, © Krystyna Bujnowska,

fot. Krystyna Bujnowska