Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < OPOWIEŚĆ O WIELKANOCY ⁄

OPOWIEŚĆ O WIELKANOCY

Z okazji zbliżających się świąt w dniach 20 - 27 marca 2015 roku uczniowie z kilku klas I-III i oddziału przedszkolnego SP 3 w reszelskiej galerii „Zamek” szukali odpowiedzi na pytania „Czym są tradycje Wielkiej Nocy we współczesności?” „Jak obchodzimy Wielkanoc dziś?”„Dlaczego w sztuce współczesnej nie ujrzymy tego typu przedstawień?”

Na podstawie obrazów polskich malarzy XIX i XX w Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Chełmońskiego, Kazimierza Sichulskiego i innych uczniowie poznali obyczaje i obrządki Świąt Wielkanocnych. Rozmawiali o zwyczajach wielkanocnych, ale też o twórczości wybranych malarzy. Omawiane tradycje Wielkiej Nocy odnoszone były do współczesnych czasów. W dalszej części spotkania odbywały się zajęcia plastyczne – wyklejanie świątecznych kurczaków.

Wizyta w galerii była też okazją do obejrzenia wystawy współczesnych malarzy i grafików. Uczniowie podziwiali obraz „Bitwy pod Grunwaldem” w interpretacji Edwarda Dwurnika oraz rzeźby współczesnych artystów. Uczniowie udali się również na dziedziniec zamkowy, poznały historię zamku- XIV wiecznej budowli, należącej kiedyś do tzw. zamków biskupich. Dowiedziały się, że zamek był wielokrotnie oblegany i zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. Następnie z wieży zamkowej podziwiały Reszel i okolice. Dziękujemy za spotkanie, ciekawą lekcję historii w terenie, zajęcia edukacyjne z warsztatami plastycznymi.

opublikowano: 2015-03-30, © Krystyna Bujnowska,

fot. Krystyna Bujnowska