Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 3 ⁄

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 3

Leć orle biały nad polską ziemię
Chroń twemi skrzydłami prastare plemię
I ponad szare Giewontu skały
I ponad Bałtyk leć orle biały

Szarpały ciebie trzy orły czarne,
Chciały cię wtrącić w groby cmentarne
Potęgi wrogów dziś się rozchwiały
Powiewa sztandar ten pełen chwały
W polu czerwonym nasz Orzeł Biały
11.Listopada 2015

Jak co roku, w naszej szkole, niezwykle uroczyście obchodziliśmy 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości,tóra upamiętnia odrodzenie się Państwa Polskiego po 123 latach niewoli. Odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku uważa się za największy sukces w naszej historii. W tym dniu warto zwrócić się myślami ku naszym pradziadom, wspomnieć jak z patriotyzmu, miłości, nadziei i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

Tradycją jest, że tego dnia wszyscy uczniowie, począwszy od tych najmłodszych, ubrani w galowe stroje uczestniczą w uroczystym apelu przygotowywanym przez uczniów starszych klas. W tym roku klasę V a.

Swoją radość uczniowie naszej szkoły zamanifestowali pięknym odśpiewaniem hymnu narodowego.

W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, przy dźwiękach Nocturnu cis-moll Fryderyka Chopina , nastrojowych światłach i bardzo wymownej scenografii, ukazującej najtragiczniejsze wydarzenia naszej historii: rozbiory, powstania, wielką emigrację, wywózkę na Sybir, rozpoczęliśmy nasz tegoroczny apel. Podczas jego trwania najmłodsi uczniowie mogli zapoznać się z niezwykle trudną historią naszego państwa, począwszy od jego powstania do czasu odzyskania przez nie Niepodległości. Dowiedzieli się, w jaki sposób i na jak długo zaborcy podzielili nasze państwo. Kto przyczynił się do jego powrotu na mapy Europy. Jaką cenę musieli zapłacić nasi przodkowie za wolność, z której dzisiaj możemy korzystać. Jak o tę wolność należy dbać w okresie pokoju. Wszyscy uczestnicy apelu mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych, towarzyszących naszym przodkom w tamtych czasach. Pięknie i niezwykle podniośle wybrzmiała: Rota, Modlitwa obozowa, oraz pieśni Wojenko, wojenko, Szara piechota, My ,pierwsza brygada.

Wzorem lat poprzednich w szkolnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli zaproszeni na tę uroczystość goście: Burmistrz Reszla pan Marek Janiszewski, zastępca Burmistrza Reszla pan Jerzy Bajorek oraz Proboszcz reszelskiej parafii Krzysztof Bumbul. Apel ku czci Narodowego Święta Niepodległości przygotowali: Małgorzata Gardocka, Jolanta Radomska, Łukasz Pyrzak oraz uczniowie klasy V a.

opublikowano: 2015-11-16, © Jolanta Radomska,

fot. Z S-P w Reszlu