Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Paderewski – muzyk, patriota, polityk. ⁄

Paderewski – muzyk, patriota, polityk.

Po raz drugi w tym roku szkolnym uczniowie klas IV-VI z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z muzyką, którego organizatorem była Agencja Artystyczna „MAT”.

Tematem programu była twórczość wybitnego Polaka muzyka, patrioty, polityka Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieci poznały jego biografię oraz kompozycje wokalne i instrumentalne.

Pan Konrad Kozubowski jak zwykle w niezwykle ciekawy sposób przedstawił uczniom najważniejsze wydarzenia z życia wspaniałego kompozytora. Słuchacze dowiedzieli się między innymi skąd Paderewski czerpał inspiracje do swojej muzyki, jakie sukcesy odniósł na arenie muzycznej, a także politycznej, dlaczego Paderewski nazywany był Obywatelem Świata, jakie zasługi przypisywane są temu oddanemu patriocie w historii naszego kraju.

Uczniowie wysłuchali kilku pieśni, zaśpiewanych przez pana Damiana Borkowskiego,np. „Tylem wytrwał”, „Moja pieszczota”. Utwory te, to wiersze Adama Mickiewicza, do których Ignacy Paderewski napisał muzykę. Dzieci usłyszały też kompozycje instrumentalne w aranżacji na klarnet(Wojciech Hałań), fortepian (Dominik Skwarczyński), skrzypce (Konrad Kozubowski). Każde spotkanie ze sztuką, kulturą ubogaca i uwrażliwia. Myślę, że i to pozostawiłow naszych młodych słuchaczach ślad. Na koniec spotkania odbył się Turniej Wiedzy o Muzyce, w którym brały udział uczennice: Agata Gabrusewicz z kl. IVA, Amelia Popiołek z kl. VIA i Zofia Jabłońska z kl. VI B.Zwyciężyła Amelia Popiołek. Gratulujemy.

opublikowano: 2015-11-19, © Marta Lewczuk-Daliga,

fot. Magdalena Urbanowicz