Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Pamiętamy o tych, którzy odeszli ⁄

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.

(...)

Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej

J. Kulmowa –„ W Zaduszki”

Nie tracimy tych, których mamy w pamięci… O tym dobrze wiedzą uczniowie klasy Ic ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu. Tuż po świętach: Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym wybrali się na nowy Cmentarz Komunalny w Reszlu. Zapalili i postawili znicze na pomnikach osób bliskich oraz przy krzyżu. Jako wyraz pamięci i szacunku zmówili krótką modlitwę. Towarzyszył temu podniosły nastrój, zaduma i smutek. Dzieci opuszczały cmentarz w ciszy, powadze i skupieniu.

Pogoda dopisała, słoneczko zaświeciło, więc uczniowie mieli okazję obejrzenia grobów ozdobionych kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Była to wspaniała lekcja edukacji społecznej i szacunku dla zmarłych. Jak widać „Można odejść na zawsze, by stale być blisko…” (ks. J. Twardowski). Po wizycie na cmentarzu w parku czekało na uczniów ognisko, przygotowane przez pana Daniela Lewińskiego wraz z pracownikami zatrudnionymi w parku. Można było upiec kiełbasę, chleb, jabłka a także wesoło spędzić wspólnie czas po lekcjach w gronie kolegów i koleżanek z klasy.

To już kolejne popołudniowe spotkanie integracyjne klasy Ic, wcześniej byliśmy na Święcie Pieczonego Ziemniaka, jeszcze wcześniej na spotkaniu integracyjnym Rodziców i uczniów poza szkołą, a kolejne spotkanie- to będzie już wyjazd autokarowy. O nim również powiadomimy na stronie szkoły.

Dziękujemy bardzo serdecznie panu Danielowi za pomoc. Zawsze na pana można liczyć!

Klasa Ic z wychowawcą Krystyną Bujnowską

opublikowano: 2017-11-08, © Krystyna Bujnowska,