Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Program "Umiem pływać" w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu ⁄

Program "Umiem pływać" w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu

Pływanie jest jedną z najlepszych form rozwoju dla młodych organizmów, dlatego Ministerstwo Sportu i Turystyki postanowiło dać możliwość tego rozwoju bardzo licznej grupie dzieci. Projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” skierowany był do uczniów klas III szkół podstawowych w całej Polsce. Zakładał systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania”.

W naszej szkole w programie współfinansowanym przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie wzięła udział 30 - osobowa grupa uczniów klas III. Koordynatorem programu był pan Andrzej Adamiak.

Główne cele projektu:

• •upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
  • •nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
  • •profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
  • •zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, w tym alkoholizmowi, poprzez organizację zajęć sportowych dla uczniów,
  • •efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
  • •wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie projektem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie wybudowano krytej pływalni,
  • •edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.

Zajęcia ruchowe w wodzie pełnią wiele pożytecznych funkcji: pozwalają korygować niewłaściwą postawę,wzmacniają i odbudowują poszczególne grupy mięśniowe, poprawiają ogólną kondycję i wydolność organizmu.

Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania dały naszym uczniom możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania oraz okazję do rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Zachęcano uczniów do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz wdrażano do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Posiadanie umiejętności pływania jest skuteczną metodą zapobiegania zdarzeniom, których skutkiem są utonięcia . Podczas realizacji projektu instruktorzy zwracali szczególną uwagę na podnoszenie wśród uczestników świadomości zagrożeń, na jakie narażone są osoby korzystające z akwenów wodnych.

opublikowano: 2017-06-16, © Małgorzata Maksymiuk.,

fot. Małgorzata Maksymiuk.