Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Rozwijanie kompetencji czytelniczych w szkole ⁄

Rozwijanie kompetencji czytelniczych w szkole

Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Wychodząc naprzeciw temu priorytetowi w klasach drugich i trzecich z godzin Dyrektora Szkoły po jednej godzinie na klasę zostały przydzielone dodatkowe zajęcia na realizację tego zadania.

W każdym miesiącu uczniowie czytają w miarę możliwości teksty poza podręcznikowe, zachęcani są do czytania w domu. We wrześniu uczniowie rozwijali swoje umiejętności czytelnicze czytając czasopisma, które dostępne są w naszej szkolnej bibliotece. Dowiedziały się o czasopiśmie „Świerszczyk”, poznały stałe bloki tematyczne w tym dwutygodniku. Na kolejnych zajęciach rozwiązywali zadania testowe w czasopiśmie edukacyjnym „Kumpel”. Kolejny tydzień był przeznaczony na odkrywanie dwujęzycznego miesięcznika National Geographic „Odkrywca”.

Podsumowanie zajęć o czasopismach odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Reszlu. Uczniowie poznali opowiadanie pod tytułem „Nowy” Macieja Jagodzińskiego z czasopisma „Świerszczyk”, które przeczytała wzorowo bibliotekarz-pani Wiesia. W opowiadaniu poruszony został problem uczniów, którzy dochodzą do klas z innych szkół, bądź przyjeżdżają ze wsi do szkoły w mieście. Takie zjawisko pojawiło się w tym roku u nas w szkole, bo doszli uczniowie z Legin. Następnie po wysłuchaniu opowiadania i rozmowie na temat jego treści, uczniowie wykonali w grupach ekologiczne jabłonie. Wykonane prace nawiązywały do czytanego utworu jak i do pory roku, która obecnie panuje za oknem.

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej była okazją do wypożyczenia książek i czasopism, które zostaną przeczytane w domu, bo taki cel ma każde spotkanie w tym miejscu.

Kolejny miesiąc będzie poświęcony innemu zagadnieniu? Jakiemu? Poinformuję Państwa w październiku.

opublikowano: 2016-10-03, © Krystyna Bujnowska,

fot. Krystyna Bujnowska