Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Witaj majowa jutrzenko ⁄

Witaj majowa jutrzenko

27 kwietnia 2018 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu odbył się uroczysty apel poświęcony Rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość przygotowali uczniowie klasy IV a pod kierunkiem nauczycielek: Małgorzaty Gardockiej i Jolanty Radomskiej oraz uczniowie wchodzący w skład zespołu taneczno- śpiewaczego Mali Reszelanie, prowadzonego przez Jolantę Wasilewską.

Po rozpoczęciu apelu przez Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Weronikę Majcher i wprowadzeniu sztandarów szkoły, cała społeczność szkolna pięknie i dostojnie odśpiewała hymn państwowy.

Część artystyczną, poprowadzoną w całości przez czwartoklasistów rozpoczęli Mali Reszelanie odtańczeniem, z wielkim dostojeństwem, poloneza. Następnie uczniowie, w profesjonalny sposób, przekazali zebranym treści dotyczące okoliczności uchwalenia i znaczenia dla Polaków Konstytucji 3 Maja.

Na chwilę przenieśliśmy się do roku 1791, gdy przy dźwiękach fanfar wkroczył uroczyście orszak królewski, z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele. W asyście posłów i marszałka, przebranych w stroje z epoki, „uchwalono konstytucję”, czemu towarzyszyły radosne okrzyki wiwatujących uczniów.

W dalszej części występujący krótko przedstawili genezę flagi państwowej, odnosząc się z wielką powagą do patriotyzmu, podkreślając potrzebę czci i szacunku wobec symboli narodowych.

To były wyjątkowe chwile… scenografia, atmosfera powagi jaka panowała podczas uroczystości, pięknie odśpiewane pieśni, zachwycające tańce narodowe w wykonaniu małych tancerzy oraz entuzjastycznie przekazane treści przez prowadzących podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości.

Występujących nagrodzono gromkimi brawami.

opublikowano: 2018-05-02, © Małgorzata Gardocka,

fot. Jarosław Żyła.