Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < W poszukiwaniu tropów zwierząt ⁄

W poszukiwaniu tropów zwierząt

Współcześnie codzienny kontakt dzieci z przyrodą często bywa ograniczony, ponieważ uczniowie po zajęciach w szkole chętnie wracają do domu, by spędzać czas przy komputerze. Dlatego każda okazja do wyjścia w teren, poznania najbliższej okolicy, spędzania czasu wśród przyrody powinna być wykorzystana. Zajęcia w terenie posiadają zalety nie tylko zdrowotne, ale i poznawcze. Wiemy z własnego doświadczenia, że żadne opisy słowne i rysunki nie zastąpią bezpośredniej obserwacji na miejscu czynionej przez zaciekawione oczy i uszy. Chodzi o wzbogacanie wiedzy rzeczowej przez obserwację, doświadczenia. Uczniowie gromadzą w ten sposób materiał do kształtowania swego emocjonalnego stosunku do poznawanej rzeczywistości oraz zbierają wiadomości o otaczającym ich świecie.

Mając na uwadze to, że zajęcia w terenie mają wiele zalet, wychowawczynie klas IIb i IIIa 14 lutego 2019 r. zabrały uczniów na lekcję przyrody do lasu. Zajęcia na ścieżce edukacyjnej w Św. Lipce poprowadziła pani leśnik, Wiesława Pręcikowska. Uczniowie przypomnieli zasady zachowania w lesie, a następnie wyruszyli w teren. Idąc leśnymi ścieżkami w poszukiwaniu tropów zwierząt uczniowie usłyszeli od pani leśnik wiele ciekawostek o lesie, które niełatwo znaleźć w zwykłych przewodnikach i poradnikach przyrodniczych. Uczniowie mieli możliwość utrwalenia wcześniej poznanych wiadomości oraz poszerzenia wiedzy na temat m.in. warstw lasu, gleby, zwierząt i roślin występujących w lesie.

W związku z Ogólnopolskim Dniem Dokarmiania Zwierzyny Leśnej kolejnym etapem wyprawy było dokarmianie zwierząt przysmakami, które dzieci przywiozły z domu. Warzywa, owoce i nasiona pozostawiły w paśniku, który na pewno zwierzęta wkrótce odwiedziły. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat pracy leśnika, dowiedzieli się kiedy i czym leśnicy dokarmiają zwierzęta.

Uczniowie obserwowali poletko dębów, które posadzili będąc tu na wycieczce jesienią. Z zachwytem obserwowali efekt swojej pracy sprzed roku. Być może za rok tu wrócą, żeby posadzić już dęby na właściwe miejsca w lesie.

Na zakończenie wycieczki w szkółce leśnej czekało już na wszystkich uczestników rozpalone ognisko i ciepła herbata. Tam dzieci mogły wspólnie z obecnymi rodzicami upiec kiełbaski i porozmawiać o tym, czego nauczyły się tego dnia. Miłym zaskoczeniem były drobne niespodzianki przygotowane dla każdego uczestnika przez panią leśnik. Nie zabrakło również zabaw na ścieżce zdrowia.

Była to ciekawa lekcja przyrody, za którą dziękujemy pani Wiesławie Pręcikowskiej.

opublikowano: 2019-02-24, © Joanna Piskosz,

fot. Joanna Piskosz