Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < „Ojczyzna i muzyka” , czyli patriotyzm wyrażony muzyką ⁄

„Ojczyzna i muzyka” , czyli patriotyzm wyrażony muzyką

Dnia 3 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym, uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w koncercie muzycznym przygotowanym przez Agencję Artystyczną „MAT”. Celem spotkania był patriotyzm w twórczości St. Moniuszki, F. Chopina, K. Ogińskiego, I. Paderewskiego.

Prowadzący spotkanie, pan Konrad Kozubowski, zwrócił uwagę uczniom na to, że twórczość wielu wybitnych polskich muzyków ściśle była związana z sytuacją polityczną naszego kraju. W trudnych momentach polskiej historii, np. czasach zaborów, artyści swój patriotyzm wyrażali po przez swoje utwory. Można było w nich usłyszeć tęsknotę za niepodległą, wolną Ojczyzną, sprzeciw wobec istniejącej sytuacji. Kompozytorzy bardzo często w swych utworach wykorzystywali tematy z polskiej twórczości ludowej, w operach np. „Halka” czy „Straszny dwór” ruch sceniczny oparty był na polskich tańcach ludowych. W tym okresie powstawały również pieśni do wierszy A. Mickiewicza czy J. Słowackiego. Te celowe zabiegi miały przypominać Polakom o ich korzeniach.

Pod koniec pan Kozubowski przytoczył sylwetkę J. Kaczmarskiego. Mówiąc, że muzyka o tematyce patriotycznej powstawała również po tym, jak Polska odzyskała niepodległość. Celem tego rodzaju utworów było podtrzymywanie w narodzie ducha polskości.

Uczniowie wysłuchali kilku pieśni, zaśpiewanych przez pana Damiana Borkowskiego, np. „Warszawiankę”, „Kadrową”, „A mury runą…”, „ Żeby Polska była Polską…”. Dzieci usłyszały też kompozycje instrumentalne w aranżacji na trąbkę(Paweł Raczyński), fortepian (Dominik Skwarczyński), np. poloneza M. K. Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, F. Chopina Polonez g-moll, Mazura z I aktu opery „Halka „ St. Moniuszki, I. Paderewskiego „Menuet G-dur”.

Na koniec spotkania odbył się Turniej Wiedzy o Muzyce, w którym brały udział uczniowie: Wiktoria Ożga z kl. Va, Kornel Kaleciński z kl. Vb i Anastazja Szajba z kl. VIa. Zwyciężyła Anastazja Szajba z kl. VIa. Gratulujemy.

opublikowano: 2016-11-16, © Marta Lewczuk-Daliga,

fot. Bogi M & Model Mx