Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < II Wojewódzki Konkurs Robotów LEGO ⁄

II Wojewódzki Konkurs Robotów LEGO

Dnia 15 marca2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reszlu odbył się II Wojewódzki Konkurs Robotów Lego. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Reszlu we współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kętrzynie. Sponsorem nagród był Burmistrz Reszla p. Marek Janiszewski.

Celem konkursu było zbudowanie i zaprogramowanie autonomicznego robota, który wykona 4 zadania konkursowe; popularyzacja wśród uczniów klas1-3wiedzy na temat robotyki i programowania; rozwijanie zainteresować informatycznych; rozwijanie umiejętności pracy w zespole; wspieranie uzdolnień informatycznych uczniów.

Tego dnia od godziny 7.30 trwała rejestracja zawodników i próby testowe robotów. O godzinie 9.00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie zawodów, przywitanie gości przez Organizatora- nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Następnie przeprowadzony został przegląd techniczny robotów – mierzenie i ważenie, a o godzinie 9.30 rozpoczęły się zawody, które rozegrane zostały w 4 konkurencjach: Lego Dragster, Lego Misja, Lego SUMO oraz Lego Line Follower.

Konkurencja Lego Dragster polegała na jak najszybszym pokonaniu trasy 10 metrów w linii prostej. Wygrywał najkrótszy czas. Lego Misja polegała na posprzątaniu planszy ze śmieci -kubków w ilości 4sztuk w jak najkrótszym czasie. Robot nie mógł opuścić planszy. Konkurencja Lego Line Follower polegała na pokonaniu trasy po czarnej linii w jak najkrótszym czasie. I wreszcie konkurencja Lego SUMO polegała na walce robotów. Wygrywał ten, który wypchał przeciwnika z trasy. Każdy robot walczył 2 razy -przodem i tyłem do przeciwnika. Robot nie mógł opuścić planszy.

W konkursie zmierzyły sięnastępujące szkoły: Szkoła Podstawowa w Nakomiadach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Barczewie, Szkoła Podstawowa nr 4w Lidzbarku Warmińskim, Szkoła Podstawowa w Szestnie, Szkoła Podstawowa w Bożem, Szkoła Podstawowa w Kosewie oraz Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Reszlu. Uczestnicy budowali roboty i walczyli w zespołach 1, 2 lub 3-osobowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszystkim należą się ogromne brawa. To była doskonała lekcja programowania i informatyki w praktyce. Zawodnicy oraz zaproszeni goście zostali podjęci poczęstunkiem przez Organizatorów, a konkursowicze wyjechali z Reszla z pełnymi torbami nagród, dyplomami, medalami, bogatsi o nowe doświadczenia.Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: Zuzanna Witowicz z klasy 3 a i Fabian Bondar z 3 b oraz najmłodszy zawodnik zawodów Jan Adamiak z klasy 1b. Obydwie drużyny spisały się na medal i zasługują na uznanie. Do konkursu przygotowywał uczestników p. Adam Janiszewski, który był pomysłodawcą i wykonawcą całego przedsięwzięcia.

opublikowano: 2024-03-18, © Organizatorzy,

fot. Organizatorzy