"Ojczyzna i Muzyka" - program muzyczny dla klas IV-VI w SP 3 ⁄ Szkoła Podstawowa Nr 3 w Reszlu

Jesteś tu: strona główna < Oświata < "Ojczyzna i Muzyka" - program muzyczny dla klas IV-VI w SP 3 ⁄

"Ojczyzna i Muzyka" - program muzyczny dla klas IV-VI w SP 3

Dnia 20 listopada 2012r., w smutny, poniedziałkowy poranek uczniowie klas IV-VI mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym koncercie pt. "Ojczyzna i Muzyka". Jak wskazuje tytuł programu był on w całości poświęcony patriotycznej twórczości kompozytorów XIX i XX w.

Prowadzący wprowadził uczniów w czasy walki Polaków o niepodległość. Uświadomił im ważną rolę twórców muzyki w walce o niepodległy byt. To ich utwory dodawały Polakom dumy i podtrzymywały na duchu, kiedy upadały kolejne powstania. Były drogowskazem w nierównej walce o wolność i niepodległość.

Uczniowie w skupieniu wysłuchali poloneza K. Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny" oraz pieśni K. Kurpiewskiego "Warszawianka".

Tęsknotą za krajem, który istniał w sercach i umysłach Polaków, przesiąknięta była muzyka F. Chopina i S. Moniuszki. Zaprezentowano uczniom Mazurka a-moll Chopina, pieśń "Chłopak i dziewczyna" oraz arię Jontka z opery "Halka" S. Moniuszki.

Pieśń "Pierwsza kadrowa" powstała w 1914 r., wprowadziła społeczność szkolną w klimat tworzącego się Wojska Polskiego i walki Polaków w I wojnie światowej.

Ostatni przystanek muzycznej podróży, to czasy Polski znajdującej się pod jarzmem Związku Radzieckiego. Narastający protest i bunt Polaków wspaniale wyraził J. Kaczmarski w zaprezentowanym utworze pt."Mury", który stał się hymnem "Solidarności".

Patriotyczny koncert zakończyła pieśń J. Pietrzaka pt. "Żeby Polska była Polską" - symbol walki o wolną Ojczyznę.

Była to wzruszająca lekcja historii, która dostarczyła młodym odbiorcom wielu niezapomnianych wzruszeń. Na koniec tradycyjnie odbył się konkurs, który wygrał Wojtek Jakubik z klasy VI b. Gratulujemy!

opublikowano: 2012-11-21, autor: Małgorzata Gardocka