Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Święto kodowania w reszelskiej „Trójce” ⁄

Święto kodowania w reszelskiej „Trójce”

W słoneczne popołudnie 10 maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu było niezwykle gwarno. Po zakończonych planowych lekcjach w tym dniu prawie setka uczniów klas I – III z ogromnym zaangażowaniem przystąpiła do zajęć pozalekcyjnych związanych z kodowaniem i programowaniem.

Pierwszym zadaniem jakiemu uczniowie musieli stawić czoła był zakodowany taniec do utworu Fly Project - Toca Toca. Po radosnym wstępie dzieci ruszyły w zespołach klasowych do kolejnych zmagań: odczytywały fragmenty rymowanki ukryte w kodach QR, ustawiały zakodowany za pomocą symboli tor przeszkód i pokonywały go, wykonywały na instrumentach dwa utwory muzyczne: „Marsz turecki” i „Marsz Radeckiego” zapisane obrazkami, a także tworzyły animacje patyczkowych ludzików w programie graficznym Pivot Animator. Uczniowie podróżowali też po Polsce, poznawali miasta z pomocą robotów o imionach Dash i Dot oraz za pomocą zestawu MaKey MaKey i Scratch 2.0 sprawdzali, co przewodzi prąd.

Choć było bardzo ciepło i emocji co niemiara, uczniowie mieli ogromny zapał i niewyczerpane siły do pracy. Popołudnie upłynęło nam pracowicie, bardzo szybko, ale też w radosnej atmosferze. Zmagania uczniów obserwowały trenerki, projektu, które przyjechały do nas z Olsztyna. Do tej pory panie oglądały nasze zajęcia jedynie online, dziś osobiście mogły obserwować naszą pracę.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu ,,Zaprogramuj przyszłość’’ Fundacji Orange i Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania, w którym uczestniczy nasza placówka.

Wielką pomocą było dla nas wsparcie starszych uczniów – wolontariuszy z naszej szkoły, którzy pod kierunkiem sześciu nauczycielek realizujących projekt pracowali z dziećmi. Wasza obecność, drodzy wolontariusze, pokazała nam, że świetnie rozumiecie wartość działań i pomocy młodszym koleżankom i kolegom ze szkoły, za co serdecznie Wam dziękujemy!

Zespół nauczycielek klas I – III:
Krystyna Bujnowska
Anna Łachmańska